Cím: 1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 27/A | Telefonszám: +36 1 479 2000

Hírek

„A jövő a gyermekeké, a felelősség a miénk”

„A jövő a gyermekeké, a felelősség a miénk”

Alapítványunk a Bara-ház támogatására nyert összeget a Pro Filii Alapítványtól. Az összeg a lehető legjobb helyre került, az alábbiakban ennek beszámolóját olvashatják.

A Katolikus Szeretetszolgálat Alapítványának alapító okiratában is megfogalmazott célja az általa fenntartott intézmények támogatása. A Katolikus Szeretetszolgálat Börzsei Barbara Komplex Korai Intervenciós és Gyermek Mozgásfejlesztő Központ (röviden: Bara-ház) által nyújtott szolgáltatások célcsoportjai az egészségügyi-, szociális- vagy más okból hátrányos helyzetű gyermekek és családjaik.

A Bara-ház 2024. március 01-jén nyitotta meg a kapuit a gyermekek és családjaik előtt. Ez az a hiánypótló intézmény, ahová a legkorábban fordulhatnak azok a családok, akiknek eltérő fejlődésű kisbabája születik vagy eltérő fejlődésű kisgyermekük van, amikor úgy érzik, hogy szakmai és lelki segítségre van szükségük. Ami emellett a legfontosabb, hogy egy helyen kaphatják meg a szakemberek által nyújtott komplex ellátást, a családközpontú emberi-szakmai támogatást. Az egészségügyi szolgáltatásokat - a komplex korai intervenciót és gyermek mozgásfejlesztést – az intézmény a NEAK Többletkapacitás-befogadás Bizottság döntésének köszönhetően térítésmentesen nyújtja.

A nyitás óta összesen 361 gyermek és családja fordult segítségért a Bara-házhoz. Ebből a létszámból az orvosok (neonatológus; gyermekneurológus; csecsemő és gyermekgyógyász; ortopédus; valamint gyermekrehabilitációs szakorvos) állapotfelmérését követően 250 gyermek vett részt gyógytornán, 80 gyermek konduktív fejlesztésen, 128 gyermek gyógypedagógiai foglalkozáson, valamint 85 gyermek és családja esetében segítettek a klinikai szakpszichológusok. A Bara-ház nonprofit módon nyújtja a szolgáltatást, ezért a pályázati forrás nagy segítség volt a változatos fejlesztő eszközök biztosításában. A támogatásból 195 féle fejlesztő- és sporteszközt tudott vásárolni az intézmény.

A klinikai szakpszichológusok és a gyógypedagógusok közösen használják a támogatásból megvásárolt nagyértékű vizsgáló tesztanyagokat: a Bayley Csecsemő- és Kisgyermek Skálákat, az ADOS KIT-et (Autizmus Diagnosztikus Obszervációs Séma), valamint a BKFK-SEED vizsgálati módszer anyagát. Ezek a pszichológiai tesztek standardizált mérőeszközök, amelyek érvényes és megbízható információt adnak a kisgyermekek fejlődéséről. A korai fejlesztésben elengedhetetlen, hogy megbízható mérés alapján kerüljenek megállapításra a gyermekek kompetenciái, mert a további fejlesztési és terápiás tervet ezen mérések alapján állítják össze a szakemberek - a cél a minél korábbi és alapos intervenció. A Bara-házban pszichológusok napi szinten használják ezeket a teszteket. Minőségi, időtálló darabok, még sok-sok kisgyermek és család segítésére fognak szolgálni.

A pályázati forrásból finanszírozott tréningek a szakma munka színvonalának emelése mellett a munkaerő-megtartásban játszanak kiemelkedő szerepet. A BKFK-SEED vizsgálati módszer alkalmazását két kolléga sajátíthatta el a Budapesti Korai Fejlesztő Központ szervezésében. A Budapesti Korai Fejlesztő Központ olyan gyakorlatorientált képzéseket szervez a szakemberek számára, amelyek a konkrét esetkezelési technikák alkalmazásának segítségével támogatják a mindennapi szakmai munkát. A jövőben is jó lenne, ha minél több szakember számára biztosítható lenne a továbbképzéseken való részvétel.

A gyermekek fejlesztésén és a családkísérésen túl kiemelt feladata a Bara-háznak az a szakmapolitikai tevékenység is, melynek célja az egészségügyi, a szociális és oktatási ágazat valós szakmai együttműködése és kommunikációja annak érdekében, hogy az érintett családok folyamatosan megfelelő minőségű szakmai ellátást kapjanak. „A korai fejlesztés segít egy befogadó és összetartó társadalom létrehozásában, amely a gyerekek és családjaik jogait is tiszteletben tartja." (Soriano, 2005.4.)

A pályázatnak köszönhetően szakembereink a mindennapi munkájukban sokféle eszközt tudnak használni a foglalkozásokon, és így hatékonyabb, komplexebb, egyénre adaptált mozgásfejlesztést tudnak végezni. A termékek sokoldalúan használhatók, egymással kombinálhatók, a gyermekek számára biztonságosak. Használatukkal játékos formában erősítik az izmokat, fejlesztik a mozgáskoordinációt, a testérzékelést, a téri tájékozódás, az érzékszervek közötti összhangot, segíthetik a finommotorika fejlődését.

Köszönjük a támogatást, reméljük még sok sok gyermeknek segíthetünk a Bara házban!

adó
1%

Ajánlja fel személyi jövedelemadójának 1%-át a Katolikus Szeretetszolgálat Alapítványnak!