Cím: 1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 27/A | Telefonszám: +36 1 479 2000
Hírek
Luca nap
Babonák a régmúltból
Luca-napja alkalmából az Otthonunkban felelevenítettük az emlékeinket azokról a szokásokról, amelyeket utoljára talán gyerekként hallottunk.
Az összes Luca-hagyomány közül a legismertebb talán Luca széke, amelyről úgy tartják, hogy megmutatja a boszorkányokat karácsonykor, az éjféli misén.
Luca székét a hiedelem szerint december 13-án kezdték el építeni, kilencféle fából, méghozzá úgy, hogy minden nap csupán egyetlen műveletet lehetett rajta elvégezni. Elkészítése így 13 napig tartott, innen ered a mondás is, miszerint „Lassan készül, mint a Luca széke”.
A mi Otthonunkban a legnagyobb hagyománya a Luca-búza ültetésnek és a Luca-pogácsa sütésének van.
A Luca búza az, ami a következő év termését és jószágállományát jövendöli meg. Minél zöldebb és minél magasabb lett a növény, annál bővebb termésre számítottak jövőre.
A pogácsa fogyasztása Luca napján, szintén régi hagyomány. A pogácsa, mint a vendégszeretet és a közösség jelképe, fontos eleme a magyar konyhának. Luca napján a pogácsa készítése és megosztása a közösséggel a szeretet a barátság és az összetartozás kifejezésének módja.
Luca-napján régen tilos volt fonni, sütni, mosni, sőt, kölcsönadni is, mert az ekkor készült holmik a boszorkányok kezére kerülhettek.
A nap első látogatója alapján megpróbáltak az állatszaporulatra következtetni: ha férfi lépett a házba, akkor bikával, ha pedig nő, akkor a hiedelem szerint üszővel gyarapodott a jószágok állománya.
Mivel féltek a boszorkányoktól, ezért elődeink fokhagymával dörzsölték be az állatok fejét, sőt, ők maguk is fokhagymás kenyeret ettek, hogy elriasszák a gonosz szellemeket.
Az állatok védelme érdekében az ólak ajtajára keresztet rajzoltak, és hamut szórtak a kapuk elé, hogy a banyák ne tudják átlépni otthonuk küszöbét.
Sokan a seprűket is elzárták ilyenkor, nehogy a boszorkányok ellopják őket, és azon repkedjenek.
Szeretetszolgálat
Ajánlja fel személyi jövedelemadójának 1%-át a Katolikus Szeretetszolgálat Alapítványnak!